Jesteś tutaj

IPN chce zmienić nazwę ronda Wizy....

Obrazek użytkownika Frant
Wysłane przez Frant w pon., 16/01/2017 - 09:47

               Instytut Pamięci Narodowej chce zmiany ronda Wizy na inną. Czy zasadnie? Osobiście nie mam żadnych sentymentów do tej nazwy, jednak z tego co wiem, to Wiza zasłużył się Trzciance. Nie był kryształowy i pewnie niejedno na sumieniu ma....

                  Mówienie, że takie były czasy nie wszystko tłumaczy, jednak...

                   Dla mnie ważniejsze jest dlaczego IPN wtrąca się do zagadnień życia samorządu. To nie oni tu mieszkają, dlaczego więc mają decydować o nazwach takich czy innych?

                         Czy radni zdecydują się "postawić" IPN owi?

Ksiądz Tadeusz Ptak przybył do Trzcianki w październiku 1945 roku. Między datą 27 stycznia a zdaje się 28 października jest pół roku. W tym czasie proboszczem był niemiecki ksiądz o nazwisku Timm. Od 1922 do 1945 roku wyjechał on z polski w 1946 roku. Był jeszcze ks. Alojzy Gandawski w latach 1945-1946. Nie figuruje jako proboszcz, chociaż przejął obowiązki od niemieckiego księdza. Z kroniki prowadzonej przez Tadeusza Ptaka, który opisał te dzieje wynika że przed nim proboszczem był ksiądz diecezjalny, zawiadywał parafią.
Ks Tadeusz Ptak przejął parafię od polskiego księdza i od tego czasu w naszej parafii gospodarzami są Saletyni. Sprawy własnościowe są trochę bardziej zawiłe i o tym może kiedy indziej...

Oczywiście mówimy o proboszczu po 1945 roku.zgadza na parafi pozostali niemieccy kapłani proboszcz ks.Bernhard Timm i kapelan ks.Alfons Bromke.dopiero na wiosnę przyjechał do Trzcianki polski ks.Maciej Janiszewski ,ale krótko mówiąc jak szybko przyjechał tak szybko odjechał.ks.Gandawski pojawił się w Trzciance w dniu 6 listopada 1945 roku razem ks.dr. Tadeuszem Ptakiem który został proboszczem,a ks.Gandawski prefekt.

Jeśli Wiza przepadnie i zostanie wolą IPNu skazany na zapomnienie to proponuję w miejsce nazwy ronda "im. Aleksandra Wizy" wybrać którąś z postaci mocniej zapisanych w dziejach Trzcianki niż x Ptak. Po lekturze Kroniki parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Trzciance 1914-1918 spsaną przez oczesnego proboszcza x Aloysiusa Bucksa przełożonej z niemieckiego przez x Łukasza Nowaka MS, mam dwa typy.

WACŁAW TRZCIŃSKI.

Według protokołu wizytacyjnego biskupa Kierskiego, fundator i założyciel wsi Trzcianka, lennik lub wasal właściciela ziemskiego hrabiego Czarnkowskiego.

"Rondo im. Wacława Trzcińskiego" moim zdaniem brzmi nieźle.

ŚW. JAN.

Ewentualna nowa nazwa ronda może nawiązywać do miescowego, starego zwyczaju uroczystego obchodzenia święta św. Jana. NIeznającym historii przypomnę, że w dniu św. Jana, 24 czerwca 1759 r. przeszła nad Trzcianką ogromna burza i wiele domostw zostało zapalonych od uderzeń piorunów, tak że prawie całe miasto zostało strawione przez ogień. Aby odwrócić od miasta dalsze nieszczęścia miejscowa ludność złożyła ślub, że po wieczne czasy będzie uroczyście obchodzić święto św. Jana. Zwyczaj świętowania dnia św. Jana przetrwał do dzisiaj, co ma wyraz w obchodach kocielnych (odpust ku czci św. Jana), jak i w uroczystościach organizowanych przez władze miejskie (noc świętojańska).

"Rondo Św. Jana" albo "Rondo Świętojańskie" czemu nie...

...no dobra , ale skąd przedświadczenie że ewentualne nowe imię ronda musi mieć przed nazwą "św."? ...natomiast jeżeli ktoś się uprze to rzeczywiście - św.Jan - wydaje się łączyć wszystkich (tak jak Noc Świętojańska") ;) 

Poza tym chciałbym poznać co IPN  ma do powiedzenia na temat Wizy czyli co ma w swych archiwach i czy jest tam coś konkretnego czy tylko to, że był i żył w powojennej rzeczywistości...

"Rondo Jana Chrzciciela" albo "Rondo Jana Baptysty"?
Jan Chrzciciel (Jehohanan ben Zekarijahu, Ioannes Baptista, Jahja) uważany jest w judaizmie, chrześcijaństwie i islamie za proroka, jest uznanym świętym kościołów katolickiego i prawosławnego.
Jan Chrzciciel może patronować rondu, skrzyżowaniu dróg, szczególnie w mieście które było i jest miejscem życia dla ludzi wielu kultur i duchowości.

Też jestem ciekaw co IPN ma do Aleksandra Wizy.

 

...a może zastosować ciąg logiczny?

Mamy Rondo Niepodległości, Solidarności... brakuje Wolności. 

Nazwa ponadczasowa , ponad podziałami, łącząca wszystkich, logicznie uzupełniająca całość i chyba nadana byłaby po wsze czasy ;) 

Proponuję ankietę ;) ... 

Ja bym się tak bardzo nie śpieszył do zmiany nazwy ronda Wizy...
Biorąc pod uwagę swoistą stabilizację w gminie, zbyt gwałtowne ruchy mogą spowodować jej zachwianie... Niepotrzebnie...

Strony

 

Reklama