Jesteś tutaj

Strefa płatnego parkowania

Trzcianka - Strefa płatnego parkowania

"...radni postanowili również wprowadzić strefę płatnego parkowania przy ul. Sikorskiego i Kościuszki od poniedziałku do piątku, w godzinach od 6:00 do 16:00. Ustalono następujące stawki, za parkowanie do pół godziny 0,50 zł, przez godzinę 1 zł, za parkowanie w drugiej godzinie 1,20 zł, w trzeciej 1,40 zł, a w czwartej i każdej kolejnej godzinie 1 zł. Osoby niepełnosprawne i przewożące osoby niepełnosprawne oraz pojazdy oznakowane pogotowia energetycznego i gazowego zwolnione są z opłat."

Informacja pochodzi z facebook.com/GminaTrzcianka/

                   Hola hola panowie i panie.

               Proponuję przypomnieć sobie jakie skutki miało przynieść wprowadzenie strefy. Moim zdaniem przyniosło. Parking pusty? To świetnie. Zniknęły stojące "od zawsze" pojazdy, nikt nie wstawi przyczepy z reklamą....

                Dla miejscowych parking za blokiem na 70 stanowisk. Mało? Trzeba 50 metrów na piechotę? Hm...

Frant przestań bo oczy krwawią gdy się czyta twoje propagandowe wstawki. Obejrzyj sobie film do którego zamieściłem link. Dobrze pyta kowal, pokaż frant w strefie te miejsca postojowe na drodze publicznej na których burmistrz ma prawo pobierać opłaty. Rozmawiałem właśnie 5 minut temu o terminalu. Część terminala nie jest gminy lecz państwa. Na pytanie o to czy teminal jest drogą publiczną na której można pobierać opłaty nie dostałem odpowiedzi. Wypada chyba aby burmistrz uświadomił nas na jakiej podstawie wysyła ludzi do pobierania opłat. Ta strefa to jedno wielki nieporozumienie. Miasto jest dla ludzi a nie dla wizji urzędników. Bo co? Bo pusty parking jest ładny? Teraz tam hula wiatr a jeszcze kilka dni temu tętnił życiem. No, rzeczywiście dobra zmiana.

                         Propagandowe wstawki powiadasz? Bo nie pasują to Twojego oglądu świata dlatego propagandowe?

                        Zawiłości co jest czyje powinny były być brane pod uwagę przy realizacji terminalu, a nie teraz...

                      Poza tym przypomnę po raz wtóry, celem wprowadzenia strefy było wyeliminowanie stałych elementów na terminalu i okolicach. Stałemu parkowaniu ma służyć parking za blokiem i uważam że to jest bardzo dobre rozwiązanie.

                 Że stoi pusty? To bardzo dobrze. Szkoda tylko że tamte stanowiska o których wspominasz w ogóle powstały. Likwidowanie ich to koszty i pewnie nieładny efekt właśnie propagandowy.

                Nie chce Ci się parę kroków zrobić? Hm... No cóż... 

Niech ktoś mi powie, ile kosztuje godzina pracy pracownika straży miejskiej? Wczoraj siedząc na "burgerku" przez godzinę parkomat zebrał może z 5 złotych. No to jeżeli będziemy się tak gospodarować, to daleko nie zajedziemy.
A jeżeli by chodziło wyłącznie o zluzowanie nieco parkingu, to w zupełności wystarczyłaby strefa ograniczonego postoju. Zresztą po otwarciu parkingu na zapleczu Kościuszki, nigdy nie miałem już problemu z zaparkowaniem na "terminalu".
Jest jeszcze jeden aspekt tych zmian, o których nikt nie pomyślał (u nas to częste). Wszyscy parkujący na zapleczu Kościuszki, którzy mieszkają po przeciwnej stronie Sikorskiego, muszą przejechać przez dwa ronda, gdyż postawiono zakaz przejazdu między blokami. Więc zamiast nam się zmniejszać korki, sami je wydłużamy.

Ja jako mieszkaniec miasta nie widzę problemu przejść się 20 m. od terminala i stanąć na parkingu który mieści około 70 aut. Wy widzicie w tym problem? Wałcz , Piła , Czarnków itd. itp. wszędzie są parkometry - czy komuś to przeszkadza ? Myślę, że na początku zapewne tak. Dziś pewnie nie. Po drugie przyczepy stojące miesiącami i auta z karteczkami " na sprzedaż" jak na komisie już nie będą stawać. Popieram Franta. 

Dlatego powinna być strefa ograniczonego postoju i po problemie. Terminal byłby tylko dla chcących zrobić zakupy, czy załatwić jakąś inną sprawę, a parking na zapleczu dla mieszkańców i tych, którzy chcą postać dłużej. Nie musielibyśmy płacić strażnikowi miejskiemu 20zł za godzinę, w której parkomat zarobił 5zł. Logiczne? Parkomat to największa z głupot obecnej rady, która jest głucha na wszelkie argumenty. No chyba, że biznes ma polegać na mandatach. A pro po. Wie ktoś ile mandatów zostało nałożonych przez te kilka dni? Może to za wcześnie, ale chciałbym znać rachunek zysków i strat. Bo to że stracą okoliczni przedsiębiorcy to raczej pewne.

                       Wszystkie uwagi wnoszone tą drogą są zapewne cenne i ważne. Jednak decyzje już zapadły.  

                  Rada Miejska jest właściwym organem do którego należy wnosić uwagi i spostrzeżenia. To do radnych należy ostatni głos, dlatego tak ważne jest aby radnymi zostawali ludzie mający pasję, czas i chęci zajmowania się sprawami społecznymi. Czy czytają między innymi i to forum? Nie wiem. Powinni... lecz może być z tym różnie.

                   Można zauważyć, że poszczególni radni poświęcają sporo czasu na to co leży w zasadzie w gestii ich codziennej pracy. I mają na tym polu wyniki. Jednak według mnie to nie o to chodzi w samorządzie. Lecz to zupełnie inna sprawa.

                 Tymczasem wszystkie zastrzeżenia najlepiej wnosić do jakiegoś zaprzyjaźnionego radnego i naciskać go, aby popychał sprawę dalej. Każdą decyzję można zmienić każdy projekt przeredagować...

                   Wracając do terminalu... Może po prostu spokojnie poczekać na efekty tego co jest i powiedzmy za rok wrócić do tematu...

Frant nie przekierowuj odpowiedzialności za strefę na radę.

To burmistrz K. Czarnecki posiadał inicjatywę uchwałodawczą w tym zakresie i to on odpowiada za pobór opłat.

Wiesz frant co zaszło 14 lutego 2014? Weszła w życie istotna zmiana w pewnym rozporządzeniu.

Ale od początku.

Korzystający z dróg publicznych są obowiązani do ponoszenia opłat za postój pojazdów samochodowych NA DROGACH PUBLICZNYCH W STREFIE płatnego parkowania. Opłatę pobiera się za postój pojazdów samochodowych w spp, W WYZNACZONYM MIEJSCU, w określone dni robocze.

Dnia 14 lutego 2014r. Weszła w życie zmiana rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach.

"W strefie oznakowanej znakiem D-44 miejsca dla postoju pojazdu samochodowego wyznacza się znakami pionowymi określonymi w pkt 5.2.18 ORAZ znakmi poziomymi określonymi w załączniku nr 2 do rozporządzenia w pkt 5.2.4, 5.2.5, 5.2.6 i 5.2.9.2."

Nie sugerowałbym się też wyrokiem NSA z dnia 29 stycznia 2014r. (II GSK 1769/12)  w którym sąd stwierdził, iż obowiązek uiszczenia opłaty za parkowanie pojazdu istnieje na całym wydzielonym obszarze, stanowiącym spp- także w sytuacji, gdy postój ma miejsce w miejscu nieprzeznaczonym do parkowania.

Powyższy wyrok stracił już na znaczeniu, gdyżwydany został na nieobowiązującym już stanie prawnym - przed wejściem w życie wspomnianego wyżej rozporządzenia Min. TBiGM z dniaa 23 września 2013.

http://prawonadrodze.org.pl/oznakowanie-miejsc-postojowych-w-strefie-pla...

Może coś w Trzciance przespaliście? Np.zmanę rozporządzenia? No chyba nie pracowali w ratuszu na nieaktualnym tekście?

Teren terminala według mnie nie sposób uznać za teren drogi publicznej. Także nie stał się z utomatu w dniu 1 1 1999 drogą gminną na podstawie art 103.2 ustawy z dnia 13 10 98 przepisy wprowadzające ustawy reformujące administrację publiczną. Wystarczy prześledzić losy działki nr 1312, podzielonej na 1312/1 i 1312/2...

Podsumowując:

1. Mamy wyznaczoną spp.

2.Wydaje się, że nie mamy w spp dróg publicznych.

3. Ewidentnie nie wyznaczono miejsc do postoju. Nie, szara kostka nie wystarczy... Ma być biała farba.

Można doczytać:

http://prawo.rp.pl/artykul/1098688.html

http://www.wykop.pl/link/1943038

Wychodzi na to, że jsst w Trzciance spp a zarazem tak jakby jej nie było...

W tym miejscu słowo do burmistrza Krzysztofa Czarneckiego:

Sugeruję wyłączenie parkometru do czasu zaliczenia terminala do kategorii dróg gminnych lub wskazanie istniejących dróg publicznych na tym obszarze

oraz

do czasu oznakowania, przez organ zarządzający ruchem na drogach gminnych, miejsc postojowych w spp w sposób określony w rozporządzeniu.

Do tego czasu proponuję nie pobierać opłat.

Za wcześnie zaczęto kasować opłaty. Zdarza się. Każdy może zapomnieć, że pośpiech jest złym doradcą. Grunt to w czas wyhamować...

 

Strony

 

Reklama