Jesteś tutaj

Niebezpieczne przejścia

Obrazek użytkownika Tomek
Wysłane przez Tomek w śr., 20/05/2020 - 09:38
Przejście dla pieszych w Trzciance

Dzisiejsze zdarzenie na przejściu dla pieszych koło kościoła w Trzciance ... Kobieta z rowerem pod kołami dostawczego samochodu.

Nie znam się, ale zapytam:
Czy przejścia dla pieszych i przejazdy dla rowerów nie powinny przypadkiem znajdować się w odległości 15-25 m od ronda? Zjeżdżające z ronda auto ciężarowe, u nas wjeżdża wprost na pieszych.

        W przepisach ruchu drogowego tzw. rondo to skrzyżowanie z wyspa centralną, na której obowiązują ogólnie przyjęte zasady ruch czyli takie same jak na pozostałych skrzyżowaniach. W obrębie prawie wszystkich skrzyżowań znajdują się przejścia dla pieszych w tych miejscach obowiązują szczególne warunki ruchu  tj.: kierowca zbliżając się do przejścia dla pieszych obowiązany jest zmniejszyć prędkość  (nie zależnie czy na przejściu i w jego sąsiedztwie są przechodnie) a w razie potrzeby zatrzymać się aby umożliwić przejście przez jezdnię pieszemu.  Tak więc każdy kierujący ma te same obowiązki nie zależnie czy prowadzi samochód "duży czy mały". Faktem jest, że np.: pojazd członowy w  większości przypadków zjeżdżając z ronda musi się na nim zatrzymać aby ustąpić pierwszeństwa pieszemu, blokując tym samym całe rondo (szczególnie gdy mamy do czynienia z rondem jedno pasmowym tak jak w Trzciance - ale to przypadek ronda o niskim natężeniu ruchu więc skala zjawiska jest mała co na pewno uwzględniono projektując dany układ komunikacyjny. Nawet na przykładzie rond turbinowych (zwykle budowanych w dużych miastach na drogach o dużym natężeniu ruchu), można zauważyć,  że przejścia dla pieszych także znajdują się bezpośrednio przy zjazdach z takich rond,  ponieważ przejścia i przejazdy dla rowerzystów muszą służyć pieszym i rowerzystom i ze względu na ich preferencje właśnie tak są projektowane. I to jest najprostsza odpowiedź na postawione przez ciebie pytanie - oczywiście masz wiele racji... chodzi Ci o szeroko rozumiane bezpieczeństwo. Żaden pieszy nie lubi "nadkładać drogi" aby przejść na drugą stronę. Ja też:)

Myślę, że Twój post zachęci innych do dyskusji nad miejscami niebezpiecznymi w Trzciance, może to pobudzi wyobraźnię projektantów? a może kogoś uchroni przed wypadkiem?

"Faktem jest, że np.: pojazd członowy w większości przypadków zjeżdżając z ronda musi się na nim zatrzymać aby ustąpić pierwszeństwa pieszemu, blokując tym samym całe rondo..."

Samochód ciężarowy tzw. "TIR" ustępujący pieszym blokuje rondo, stwarzając jednocześnie zagrożenie dla innych samochodów jadących za nim.

Kanadyjska ciekawostka drogowa, innowacja?

Jak zmusić kierowców do zatrzymania w celu ustapienia pierwszeństwa pieszemu? Kanadyjski sposób daje duże prawdopodobieństwo sukcesu w tym obszarze:) Ciekawe czy pomysł ma szanse przyjąć się powszechnie na drogach, co o tym sądzicie?

https://youtu.be/I-E8jdfv4mw

https://www.whitemad.pl/jak-zmusic-kierowcow-do-zatrzymania-sie-przed-pa...

 

 

Reklama