Jesteś tutaj

Tarczyca bajkalska, Bajkalina - każdy powinien, a przynajmniej wskazane...

Tarczyca bajkalska – działa na tej samej zasadzie co amanta..na

Tarczyca Bajkalska – Korzeń    Tarczyca Bajkalska – Nalewka

Tarczyca bajkalska (bajkalina) to roślina, która ze względu na swoje właściwości zdrowotne znalazła zastosowanie w tradycyjnej medycynie Dalekiego Wchodu już setki lat temu. W Chinach czy Japonii nalewka lub napar z korzenia tarczycy bajkalskiej był stosowany m.in. w gorączce, chorobach wirusowych, alergii i astmie. Współczesne badania potwierdzają, że tarczyca bajkalska ma potencjalne właściwości zdrowotne. Niektórzy zalecają nawet jej stosowanie jako środek pomocniczy w leczeniu wielu schorzeń.

Tarczyca bajkalska (łac. Scutellaria baicalensis Georgi), inaczej bajkalina, to roślina, która ze względu na swoje właściwości zdrowotne znalazła zastosowanie w tradycyjnej medycynie Dalekiego Wchodu już setki lat temu. Przez wiele lat tarczyca bajkalska była stosowana w formie naparu z wysuszonego korzenia m.in. przeciw atakom astmy, w alergiach, stanach zapalnych układu pokarmowego, w leczeniu biegunek wywołanych pałeczkami Shigella (czerwonka bakteryjna), terapii chorób grzybiczych Candida albicans i wirusowych. Wstępne badania potwierdzają, że substancje zawarte w wyciągach z korzenia tarczycy bajkalskiej rzeczywiście działają przeciwzapalnie i potrafią zwalczać drobnoustroje. Poza tym wykazują właściwości przeciwnowotworowe i stymulują układ odpornościowy. Uważa się, że wielokierunkowe działanie korzeni tarczycy bajkalskiej związane jest z obecnością specyficznych dla rodzaju Scutellaria flawonoidów. Wśród nich najważniejsze to bajkalina, bajkaleina, wogonozyd i wogonina. Rozdrobniony korzeń 2-3 letniej tarczycy bajkalskiej zawiera ich ponad 40. Flawony można znaleźć także w kwiatach tej rośliny – to właśnie one nadają im intensywny, fioletowy kolor.

Tarczyca bajkalska (bajkalina) może pomóc leczyć raka

Do takich wniosków doszli brytyjscy naukowcy z John Innes Centre w Norwich wraz ze specjalistami z Chińskiej Akademii Nauk. Wszystko dzięki występującym w roślinie flawonom, jednak nie tym występującym w korzeniu, lecz w kwiatach. Flawony mają właściwości przeciwnowotworowe (pobudzają proces obumierania komórek raka) i mogłyby znaleźć zastosowanie w onkologii.

Tarczyca bajkalska występuje na terenach wschodniej Rosji (okolice jeziora Bajkał), Mongolii, w Chinach, Korei i Japonii. Scutella w języku łacińskim znaczy „tarcza”, co sugeruje „ochronę”.

Potwierdzają to inni naukowcy, którzy w doświadczeniach laboratoryjnych na myszach stwierdzili zahamowanie wzrostu komórek raka płaskonabłonkowego w obrębie głowy i szyi przez testowany wyciąg z rośliny Scutellaria baicalensis.² Korzystne działanie wyciągu z tarczycy bajkalskiej obserwowano też po podaniu go pacjentom z rakiem płuca. Wykazano także, że wodny ekstrakt z tej rośliny działa cytotoksycznie na komórki białaczki szpikowej człowieka HL-60.¹

Tarczyca bajkalska (bajkalina) regeneruje i chroni wątrobę

Korzeń tarczycy bajkalskiej stosowany był w tradycyjnej medycynie chińskiej w przebiegu wirusowego zapalenia wątroby oraz w innych chorobach o podłożu wirusowym (np. grypa, przeziębienie), ponieważ potrafi zwalczać te patogeny. Współcześnie wiadomo, że tarczyca bajkalska właściwości te zawdzięcza zawartości flawonoidów – bajkaliny i bajkaleiny oraz w mniejszym stopniu wogoniny.

Tarczyca Bajkalska – Korzeń    Tarczyca Bajkalska – Nalewka

Nalewka z tarczycy bajkalskiej uspokaja i obniża ciśnienie krwi.

Tarczyca bajkalska (bajkalina) może zapobiec miażdżycy i zakrzepom

Zawarte w tarczycy bajkalskiej flawonoidy prowadzą do obniżenia poziomu cholesterolu we krwi i chronią komórki śródbłonka naczyń krwionośnych przed powstawaniem blaszek miażdżycowych. Wykazują również korzystny wpływ na czynność płytek krwi, utrudniając ich zlepianie.

Tarczyca bajkalska (bajkalina) w chorobach jamy ustnej

Preparaty na bazie tarczycy bajkalskiej można stosować pomocniczo w leczeniu chorób dziąseł, w przewlekłych stanach zapalnych śluzówki jamy ustnej, przy urazach spowodowanych przez protezy, a także aby zapobiec chorobom przyzębia. Tarczyca bajkalska potrafi zwalczyć wiele bakterii, w tym Staphylococcus mutans², które są główną przyczyną próchnicy. Poza tym tarczyca bajkalska ma właściwości grzybobójcze, dlatego może być stosowana pomocniczo w leczeniu grzybicy jamy ustnej.

Tarczyca bajkalska (bajkalina) na trądzik i podrażnienia skóry

Tarczyca bajkalska może być stosowana jako środek uzupełniający terapię stanów zapalnych skóry oraz w przebiegu trądziku (trądzik grudkowo-krostkowy). Ponadto może być stosowana jako środek łagodzący podrażnienia skóry (także tych okolic intymnych).

Tarczyca bajkalska (bajkalina) chroni przed szkodliwym działaniem słońca

Tarczyca bajkalska chroni przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Zawarte w niej flawonoidy działają jako czynnik pochłaniający promieniowanie UVA i UVB. Wyciągi z tarczycy bajkalskiej można znaleźć w składzie niektórych kremów z filtrem UV.

Tarczyca Bajkalska – Korzeń    Tarczyca Bajkalska – Nalewka

Z pewnością tarczyca bajkalska to cenna roślina, choć trzeba pamiętać o tym, że w Polsce rośnie tarczyca pospolita o podobnym działaniu i składzie. Dobrze jest zapoznać się z nią. Poza tym jeśli chodzi o obniżanie ciśnienia, to dostępne są też różnego rodzaju inne surowce powszechnie występujące w Polsce jak choćby głóg. Akurat z kwiatów głogu poleca się robić napar, a z owoców choćby odwar. Zresztą o samej roślinie można więcej przeczytać choćby tutaj https://fajnyogrod.pl/katalog-roslin/roslina/glog-dwuszyjkowy/. W Polsce występuje powszechnie właśnie dwuszyjkowy ale też jednoszyjkowy.

 

Reklama