Jesteś tutaj

Airly - wykorzystanie technologii do poprawy jakości życia mieszkańców

Obrazek użytkownika Tomek
Wysłane przez Tomek w pon., 23/01/2017 - 17:10

"Ludzie  są  nieświadomi  fatalnej  jakości  powietrza z  powodu  małej  liczby  stacji  monitorujących powietrze – nie wiedzą oni jak dobre lub  złe jest powietrze, którym oddychają."

Władze Trzcianki też chyba by mogły zamontować Airly? Oto 7 powodów, dla których także i nasze miasto powinno posiadać sieć sensorów jakości powietrza: https://airly.eu/oferta-dla-gminy.pdf

Każde rozwiązanie rodzi nowe problemy no bo na przykład gdyby nasze władze zainstalowały taki czujnik i okazało by się że i u nas także nie jest najlepiej z jakością powietrza to co wtedy? Swoją drogą ciekawe dlaczego Trzcianka przestała reklamować się hasłem Zielony zakątek wielkopolski (robi to teraz Chodzież) a hasłem przewodnim naszego miasta jest teraz Trzcianka - spojrzenie w przyszłość!

Kolejne spostrzeżenie to fakt ze mapa sieci AirLy https://map.airly.eu/#latitude=53.03976&longitude=16.46261 w północnej części kraju jest zupełnie pusta z czego niewątpliwie można wyciągnąć dwa wnioski: albo ta usługa monitorowania powietrza jest tak nowatorska że nikt o niej nie słyszał albo na północy Polski problem zanieczyszczonego powietrza nie istnieje!

Idąc Twoim tokiem rozumowania problem zanieczyszczenia powietrza w Trzciance nie istnieje... Nie ma czujników, nie ma nas na mapach sieci Airly to i nie ma problemu.
Smutna to konstatacja, gdyż wiemy doskonale, że tak nie jest.
Najbardziej martwi mnie cisza ze strony władz oraz samych mieszkańców w tym temacie. Ważniejsze wydają się basen czy nowy dom kultury, zdrowie pojmowane jako wdychanie zanieczyszczonego powietrza, gdy taki stan rzeczy jest "od zawsze" schodzi na daleki plan, a raczej w ogóle go nie widać.... Bo to zapewne trudniejszy temat niż te wymienione i niekoniecznie przynoszący popularność...

Pamiętam czasy kiedy walczyles frant przeciw budowie ocynkowni która miała rzekomo nas wszystkich truć.Niejedni ci wtedy pisali że większym zagrożeniem dla zdrowia mieszkańców jest dym z kominów jak ocynkownia która dobrze funkcjonuje i daje na dotatek prace.Wiec problem nie jest od dziś i rozwiązanie go jest nie takie proste jak ci się wydaje frant.

Czy kiedykolwiek powiedziałem, że to jest proste?
Do zadymienia, które widać, doszło to, którego nie widać. Które czyni większe zło? hm....
Namawiam aby naciskać na decydentów żeby przynajmniej podejmowali jakieś próby rozwiązania problemu. Podpowiadam pewne rozwiązania i zachęcam do tego innych.

Centrum Zarządzania Kryzysowego Wojewody Wielkopolskiegodnia informuje, że ze względu na bardzo złą jakość powietrza w województwie wielkopolskim w dniu dzisiejszym (15.02.2017) ocenianą na podstawie pomiarów bieżących pyłu PM10 oraz pyłu PM2,5 – dla czasu uśredniania 1 godzina – osoby starsze i dzieci, osoby z chorobami serca oraz dróg oddechowych, astmatycy i inne grupy szczególnie podatne na negatywne skutki zanieczyszczenia powietrza powinny unikać spędzania czasu na zewnątrz; odradza się uprawianie aktywności na otwartej przestrzeni (bieganie, jazda na rowerze).

http://czarnkowsko-trzcianecki.pl/aktualnosci/zla-jakosc-powietrza.html

5 grudnia otrzymałem informacje dotyczące systemu.

"Dzień dobry,

W nawiązaniu do Naszej rozmowy telefonicznej przesyłam Panu informacje dotyczące systemu monitorowania jakości powietrza firmy Airly. Dla samorządów koszt sensora to: 1490,00 zł netto, a abonament to 60 zł netto miesięcznie. Abonament związany jest z obsługą całego systemu, kalibrowaniem i serwisowaniem sensorów.

Oto kilka wskazówek którymi należy się kierować przy wyborze miejsca montażu urządzeń. Najczęściej sensory montowane są do ram okiennych za pomocą specjalnej taśmy montażowej, ważne by powierzchnia do której montowany jest sensor była płaska. Możliwy jest również montaż urządzenia np. na balustradzie balkonu za pomocą opaski montażowej. Urządzenie powinno być zamontowane na wysokości od 1,5 m do 8 m powyżej poziomu gruntu. Wybierając miejsce dla sensora należy zwrócić również uwagę na siłę zasięgu sieci Wi-Fi by przesył danych mógł być płynny i przebiegał bez zakłóceń chyba że montowane będą sensory GSM (by taki sensor działał potrzebne jest jedynie gniazdko elektryczne). Czujnik  nie może być zlokalizowany w bezpośrednim sąsiedztwie potencjalnego źródła emisji zanieczyszczeń (np. komin). Warto również zwrócić uwagę na swobodny przepływ powietrza wokół sensora (należy unikać montażu np. we wnękach balkonowych).

Zapewniamy dostarczenie Państwu sensorów mierzących parametry jakości powietrza, utrzymanie serwera agregującego dane oraz rozwój i utrzymanie platformy map.airly.eu  prezentującej dane mieszkańcom, ustawienie logo Państwa gminy/miasta na naszej stronie internetowej, jako fundatora systemu monitorowania jakości powietrza w danym regionie, dostęp do widgetu dedykowanego pod dane lokalizacje oraz publikację danych o stanie i prognozie jakości powietrza w regionie na stronie pogoda.onet.pl oraz pogoda.interia.pl . Zaufało Nam już ponad 50 samorządów. W całej Polsce działa już ponad 800 sensorów firmy Airly."

Więcej informacji można uzyskać od Aleksandry Fraś-Zdeb

Specjalisty ds. sprzedaży

tel: +48 519 016 452

cid:0.28873824440.5719924507759208040.15dd10665cc__inline__img__src

Airly Sp. z o.o., Al. Pokoju 1A 31-548 Kraków

www.airly.eu

 

Powiedzmy, że chcemy stworzyć w mieście sieć 10 czujników.

Czujniki: 1490,00 x 10 = 14900 netto + VAT.

Abonament: 60,00/m-c x10 = 600,00/m-c x 12 = 7200,00 netto + VAT /rok

Do tego: koszty energii elektrycznej, transmisji danych Wi-Fi lub GSM, montażu, ubezpieczenie.

 

Strony

 

Reklama