Jesteś tutaj

Bezpieczny wypoczynek nad wodą

Komenda Powiatowa Policji
Komenda Powiatowa
Policji

Słoneczna pogoda i wysokie temperatury sprawiają, że coraz częściej staramy się wypoczywać nad wodą. Nic nie działa tak orzeźwiająco jak kąpiel w jeziorze, basenie, czy morzu. Wybierając się nad wodę warto zapamiętać jednak kilka żelaznych zasad bezpiecznego nad nią wypoczynku.

W lecie nad wodę wybierają się nie tylko spragnieni kąpieli, ale również i  amatorzy cudzej własności -złodzieje, i to nie w celach turystyczno - wypoczynkowych, a  wręcz przeciwnie. Z łatwością zauważą otwarty samochód, a w nim na siedzeniu różne ciekawe przedmioty, które mogą im się przydać. Często pozostawiamy torebki, portfele, telefony komórkowe itp. rzeczy – złodzieje na pewno skorzystają z nadarzającej się okazji. Pamiętajmy zatem o zamknięciu samochodu i zabraniu z widocznych miejsc swoich pakunków! Jeżeli nie możemy zabrać ich ze sobą, włóżmy je do bagażnika. Czasem wybita szyba więcej kosztuje niż skradzione nam przedmioty.

Kiedy rozłożymy już swój koc na piasku, rzeczy które zabraliśmy ze sobą najlepiej schować np. pod głowę, aby mieć zawsze nad nimi kontrolę, leżące obok nas bardzo kuszą i z pewnością mogą zmienić właściciela. Idąc się kąpać, jedna z osób powinna pozostać przy naszym dobytku, aby po powrocie nie spotkała nas przykra niespodzianka. Najlepiej na plażę nie zabierać dorobku swojego całego życia (co często się zdarza), a jedynie najbardziej potrzebne rzeczy i niewielkie kwoty pieniędzy. Wtedy, nawet gdy dojdzie do kradzieży strata będzie relatywnie mniejsza.

Nad wodę jedziemy oczywiście przede wszystkim, aby się kąpać. Pamiętajmy zatem, że bezpiecznie korzystać można jedynie z tych kąpielisk, które są specjalnie oznaczone i nadzorowane przez ratowników. Tablice ostrzegawcze „kąpiel zabroniona”, nie są dla ozdoby! W  miejscach gdzie je ustawiono może występować wiele zagrożeń, takich  jak wiry, nagłe głębie czy wystające przedmioty.

Korzystając ze sprzętu wodnego tj. kajaków, rowerów wodnych, łodzi pamiętajmy o zabraniu obowiązkowego wyposażenia w postaci koła i kamizelki  ratunkowej. To żadne  bohaterstwo żeglować bez kamizelki - to głupota! W przypadku wywrotki naszej łodzi, nawet najlepszy pływak może mieć kłopoty z wypłynięciem na powierzchnię spod żagla, czy łódki, a już szczególnie gdy jego ciało jest wygrzane na słońcu!

Wyjątkowo czujni musimy być, gdy nad wodę zabierzemy dzieci. Wykazują one wiele sprytu i zaangażowania, aby zniknąć nam z oczu, a nad wodą to szczególnie niebezpieczne. Statystyki pod tym względem są okrutne. Każdego  roku, w wyniku utonięć śmierć ponosi około 90 – cioro dzieci, niestety większości z tych przypadków można by uniknąć, gdyby nie (miedzy innymi ) nieodpowiedzialność rodziców.  Od najmłodszych lat należy przyzwyczajać pociechy do zakładania kamizelki ratunkowej lub innych elementów, które pozwalają utrzymywać się na wodzie.

W większości miejsc, nad naszym bezpieczeństwem czuwają ratownicy, to ciężka i odpowiedzialna praca, musimy więc stosować się do wydawanych przez nich poleceń, a nie wdawać się w dyskusję. Każde naruszanie przepisów bezpieczeństwa nad wodą, oraz  niestosowanie się do poleceń ratowników, w razie wezwania Policji będzie stanowczo i bezwzględnie egzekwowane.

Na zakończenie rzecz oczywista - alkohol i woda to odwieczni wrogowie. Z wodą nigdy nie ma żartów  - pamiętajmy o tym!

Autor: Wojciech Michałkiewicz Komenda Powiatowa Policji w Czarnkowie

 

Reklama