Jesteś tutaj

Ceny OC w 2016 r. - sprawdź czy nie przepłacasz!

Drożejące składki OC są faktem – i jednocześnie istną zmorą kierowców, którzy i tak z roku na rok ponoszą coraz większe koszty związane z eksploatacją aut. Jak kwestia ta przedstawia się w 2016 r. i czy są sposoby na to, by płacić mniej?

Ceny OC w 2016

OC droższe średnio o 19%

Jak wynika z raportu przygotowanego na zlecenie magazynu „Dziennik Gazeta Prawna”, średnia cena polisy OC w miastach wojewódzkich plasuje się przeciętnie na poziomie ok. 670 zł. Średnio ceny ubezpieczeń wzrosły o 19%. Podwyżki najbardziej uderzyły po kieszeniach kierowców z Wrocławia, gdzie za polisę trzeba zapłacić nawet ponad 800 zł. W niezbyt ciekawej sytuacji są również kierowcy z Warszawy i z Gdańska. Najtańsze polisy są w Rzeszowie i Lublinie – ich średni koszt nie przekracza 600 zł.

Co spowodowało podwyżki?

Skąd wzięły się tak drastyczne podwyżki? KNF (Komisja Nadzoru Finansowego) zwróciła się z apelem do ubezpieczycieli, aby nie zaniżali cen - chodziło głownie o wypłaty "uczciwych" odszkodowań i naprawę szkód na "wyższym poziomie".

O ile zakres ochrony OC jest regulowany przepisami i wszędzie jest taki sam, o tyle o wysokości składek ubezpieczyciele decydują we własnym zakresie. Chcąc pozyskać jak najwięcej klientów, mocno je zaniżały, co przełożyło się dla nich na straty idące w setki milionów złotych, wyżej wspomniana Komisja Nadzoru Finansowego zarządziła iż za likwidację szkód oraz roszczeń firmy ubezpieczeniowe muszą płacić więcej. A gdzie mają szukać tych pieniędzy, jak nie w portfelach kierowców?

Kolejna rzecz to wprowadzenie tzw. podatku bankowego. Obowiązuje on od 1 lutego 2016 r. Na ubezpieczycieli został nałożony obowiązek odprowadzania podatku za nadwyżkę aktywów powyżej 2 mld złotych. Stało się zatem oczywiste, że i za to zapłacą właściciele samochodów.

Czy trzeba przepłacać?

Czy to wszystko jednak oznacza, że kierowcy są skazani na bardzo wysokie opłaty? Otóż nie. Nie wszyscy ubezpieczyciele podnieśli wysokość składek. Wielu z nich ma też w swoim asortymencie promocyjne oferty oraz różnego rodzaju upusty. Pytanie tylko takie, jak znaleźć najkorzystniejszą cenowo polisę w gąszczu rozmaitych propozycji? Najrozsądniejszym rozwiązaniem jest zakup OC samochodu na Ubezpieczamy Auto. Tak właśnie zrobił pan Jacek z Warszawy, 40-latek posiadający uprawnienia kierowcy od 20 lat. Jeździ niespełna 10-letnim Oplem Corsą i do tej pory za polisę OC płacił ok. 700 zł. Dzięki przeprowadzonym kalkulacjom przekonał się, iż w obrębie jednej polisy występują ogromne różnice. Znając ceny oc na ubezpieczamy-auto.pl, mógł wybrać najtańsze ubezpieczenie auta - dopasowane do indywidualnych potrzeb i przyjazne dla domowego budżetu. Zaoszczędził na nim 200 zł.

Jaki z tego wniosek? Porównywanie cen OC to skuteczny – choć nie jedyny – sposób na obniżenie opłat z tytułu obowiązkowej polisy. Ułatwiające to kalkulatory ubezpieczeń komunikacyjnych są funkcjonalnymi i prostymi w obsłudze narzędziami – korzystanie z nich staje się już standardem. Warto po nie sięgać zawsze przed upływem terminu ważności dotychczasowej polisy, by przekonać się, który ubezpieczyciel proponuje najkorzystniejsze warunki finansowe.

Reklama