Jesteś tutaj

Jak zacząć oszczędzać w Nowym Roku?

oszczędzanie

"Oszczędzanie" - dla wielu osób słowo to przez gardło przechodzi z wielkim trudem. Nie jest bowiem żadną tajemnicą, że większość Polaków ma duże problemy z odkładaniem pieniędzy. Winę zazwyczaj zwalamy na niskie zarobki i wysokie obciążenia finansowe. Faktem jest jednak, że przynajmniej częściowo winni jesteśmy sobie sami. Mimo wszystko noworoczne postanowienie wielu Polaków dotyczy właśnie oszczędzania. Jak robić to w miarę skutecznie? Oto kilka porad, które w realizacji tego finansowego wyzwania mogą okazać się bezcenne.

Miesięczny i roczny budżet

W pierwszej kolejności zestawić trzeba miesięczny, a w rezultacie również i roczny budżet. Nakreślić należy w nim między innymi podstawowe wydatki, które czekają nas w kolejnych miesiącach, biorąc pod uwagę środki finansowe przeznaczone na jedzenie, opłaty, edukację czy komunikację. Zestawienie takie powinno zawierać w sobie również opłaty dodatkowe, które wiążą się z zakupem prezentów przed świętami czy wyjazdami na urlop lub wakacje. Po przygotowaniu takiego zestawienia najwyższy czas na analizę naszych wydatków. Spróbujmy znaleźć obszar, w którym poszukamy oszczędności. W jednym wypadku może to być zmniejszenie liczby obiadów w restauracjach, w innym pozostawienie samochodu w garażu i skorzystanie z komunikacji miejskiej. Więcej o szukaniu oszczędności w dalszej części artykułu.

Realny cel

Kolejnym krokiem do efektywnego oszczędzania jest postawienie sobie możliwego do realizacji celu. Samo "Będę oszczędzać" nie wystarczy. Nie jest to bowiem cel konkretny. Zamiast tego warto zaplanować odkładanie miesięcznie realnej kwoty, np. 200 czy 300 zł. Wówczas jest o wiele prościej. Zakładany cel zrealizujemy jednak tylko wtedy, kiedy będziemy konsekwentni i na koniec roku uzbieramy odpowiednio, idąc za przykładem 2.400 czy 3.600 zł.

Konsekwencja i brak wymówek

W oszczędzaniu najbardziej przeszkadzają wymówki. Te bez trudu znaleźć możemy w każdym kolejnym miesiącu. Raz może to być brak premii, drugi za duże wydatki na egzystencję, a kolejny niesamowita okazja do zakupu przecenionych mebli czy sprzętu RTV/AGD. Brak konsekwencji to najczęstszy powód tego, że nie odkładamy pieniędzy na koncie oszczędnościowym czy nie wrzucamy ich do skarbonki. Jak wyeliminować ten problem?

Wbrew pozorom łatwo sobie z nim poradzić. Najprostszym krokiem jest podzielenie całej miesięcznej kwoty na mniejsze transze. Przykładowo, kiedy oszczędzać zamierzamy 300 zł w skali miesiąca, warto podzielić je na wszystkie dni miesiąca i do skarbonki odkładać po 10 zł dziennie. Wówczas nawet nieplanowany zakup nie powinien być przeszkodą, a jeśli zdarza się on pod koniec miesiąca, kiedy większość pieniędzy z portfela ubyła, zawsze można wspomóc się tzw. chwilówką, na której spłatę mamy miesiąc lub dwa. Wówczas zadaniem na kolejny miesiąc będzie takie rozłożenie wydatków, aby w miesięcznym budżecie zagospodarować środki na jej spłatę. Sporym atutem takich pożyczek jest również brak oprocentowania. W przypadku pierwszych pożyczek w danej firmie bardzo często są one całkowicie darmowe, a spłacamy tylko tyle, ile pożyczyliśmy.

W codziennym odkładaniu transzy miesięcznego celu oszczędnościowego przeszkodą jest również zapominanie. Jednak rozwiązanie tego problemu jest równie proste, jak w poprzednim przypadku. Wystarczy skorzystać ze swojego telefonu i nastawić codzienne przypomnienie. Wówczas skarbonkę będziemy zasilać każdego kolejnego dnia bez wyjątku.

Szukanie oszczędności

Chcąc oszczędzać pieniądze, z czegoś należy zrezygnować i wolne środki jakoś wygospodarować. Możliwości jest sporo. Statystycznie w niemal każdym gospodarstwie domowym część pieniędzy jest wyrzucana w błoto. Choćby na dodatkowe przyjemności związane jedzeniem. Przeciętna polska rodzina wydaje na wyżywienie średnio 1.100 zł miesięcznie. Obniżenie tych wydatków zaledwie o kilka procent da oszczędność kilkuset złotych w skali roku.

To samo tyczy się telewizji kablowej czy satelitarnej. Czy rzeczywiście potrzebujemy 200 kanałów, z których oglądamy zaledwie kilkanaście? Być może lepszym rozwiązaniem będzie wybór innego pakietu. Warto również sprawdzić taryfy za media, a w tym prąd. Oszczędzić można również na abonamencie komórkowym. Wymieniać podobne przykłady można by długo.

Podsumowanie

Osiągnięcie sukcesu w oszczędzaniu nie jest oczywiście łatwe i wiąże się z wieloma wyrzeczeniami. Jeżeli jednak gromadzenie oszczędności jest dobrze zaplanowane, będzie nam o wiele łatwiej. Z pewnością wymaga to również zdyscyplinowania i cierpliwości. Efekty są jednak więcej niż zadowalające. Nie tylko możemy cieszyć się z większych zasobów naszego konta, ale również być z siebie dumni.

Współpraca:
Artykuł powstał przy współpracy z firmą Ekantor.pl - uczciwa wymiana walut online.
 

Reklama