Jesteś tutaj

Prace archeologiczne na Placu Pocztowym

W dniu wczorajszym rozpoczęły się prace archeologiczne na Placu Pocztowym w miejscu  gdzie kiedyś znajdował się Kościół Evangelicki. Mieszkańcy tłumnie obserwowali rozpoczynające się prace.
Padały pytania. ,, Po co to rozkopywać ". Okazuje się iż aby cokolwiek w tym miejscu kiedyś postawić trzeba najpierw przeprowadzić badania archeologiczne aby ustalić czy ewentualnie nie znajdują się tam stanowiska archeologiczne ruchome jak i nieruchome.
Z tego co wiem teren zostanie gruntownie po odsłonięciu pozostałości świątyni przebadany,opracowany i ponownie zasypany.

Pojawiają się wśród lokalnej społeczności głosy za tym aby część fundamentów jaka została odsłonięta  przykryć szkłem i wyeksponowanać w budynku jaki ma tam za jakiś czas powstać.

Jak zazwyczaj przy takich pracach można było usłyszeć ciekawe historie o tm iż we wnętrzu świątyni znajduje się tunel łączący ją z cmentarzem Evangelickim. Jednak jedyny ,,tunel'' jaki został zlokalizowany to pozostałość tunelu wentylacyjnego służącego do ogrzewania świątyni. Na planach widnieją dwa. Poznaliśmy też starszego pana jaki potwierdził nam to iż w latach gdy był dzieckiem bawił się w tych tunelach wchodząc do nich właśnie w kotłowni i wychodząc na piętrze budynku.

Zlokalizowano też prezbiterium jak i kotłownię jaka rozprowadzała ciepło.

Dalsze prace trwają.

na ostatnim zdjęciu część lokalnej społecznosci biorącej udział w tych pracach.

O przeprowadzanych pracach można dowiedzieć się też z oficjalnego FB  Miasta i Gminy Trzcianka

facebook.com/GminaTrzcianka/photos/?tab=album&album_id=1560495013976593

Oczywiście liczymy na dalsze ... oraz na wyniki tych prac!
PS. Bardzo podoba mi się pomysł z wyeksponowaniem choć części fundamentów wraz z opisem tego miejsca.

    Chyba wszystkie dzieciaki ówczesnego Palcu Armii Czerwonej wchodziły do tego "tunelu". NIeżyjąca już niestety osoba rozbierające ten Kościół nie potwierdziła istnienia tunelu do cmentarza.
  Ciekaw jestem czy faktem okaże się to, że pozostawiono w podziemu trumnę z ciałem Proboszcza tej Świątyn?i

 

Reklama