Jesteś tutaj

Składniki polisy mieszkaniowej dobieraj z głową

składniki polisy

Oferta ubezpieczeń nieruchomości jest najtańsza ze wszystkich na rynku polisowym. Co prawda, ceny takich polis rzadko kiedy przekraczają 500 zł w skali roku, ale to nie znaczy, że wyższa składka będzie oznaczała lepszą ochronę. Przeciwnie – z części wykupionych opcji nie będzie żadnego pożytku.

Co możesz mieć za 41,60 zł? W ciągu miesiąca to suma pozwalająca na kupno książki, płyty muzycznej czy kilkudaniowego obiadu. Dokładnie tyle wydasz też na polisę mieszkaniową przez 30 dni. Po 12 miesiącach uzbiera się równa suma 500 zł.

Za wspomnianą kwotę chronisz nie tylko dom czy mieszkanie przed zagrożeniami zewnętrznymi, ale również stałe elementy konstrukcji, ruchomości domowe, swój bagaż poza miejscem zamieszkania czy zapewnisz sobie bezcenną pomoc fachowca w nagłej potrzebie. Ale czy rzeczywiście wszystkie te elementy polisy okażą się przydatne i warte ceny za składkę?

Umowa podstawowa i rozszerzenia

Sposób na kupno taniej polisy mieszkaniowej jest prosty. Wystarczy znaleźć ubezpieczenie mieszkania na ubezpieczeniaonline.pl, aby upewnić się, że oszczędzenie kilkudziesięciu złotych na polisie nieruchomości również jest możliwe.

Tylko gdzie szukać oszczędności w praktyce? Pierwszym krokiem powinno być zapoznanie się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia. Na tym etapie nie jest istotna polisa ubezpieczeniowa ani towarzystwo. Ważne, żeby zyskać jako konsument rozeznanie w podstawowych składnikach ubezpieczenia nieruchomości, którymi są:

  • przedmiot ubezpieczenia,
  • zakres umowy podstawowej
  • wyłączenia odpowiedzialności,
  • umowy dodatkowe,
  • postępowanie w zgłoszeniu szkody itp.

Chcąc zakupić najtańszą polisę mieszkaniową, należy wybrać ochronę w ramach umowy podstawowej, czyli ochronę murów przed finansowymi skutkami zdarzeń losowych typu pożar, zalanie, wybuch czy uderzenie pojazdu. Wystąpienie tych i innych zagrożeń (w sumie umowa podstawowa może zawierać ich kilkanaście) jest możliwe, ale polisa z samą podstawą nie będzie kompletna.

O wiele bardziej prawdopodobne od gradobicia będzie włamanie do domu czy mieszkania i kradzież cennych przedmiotów należących do lokatorów. Jednak opcja kradzieży jest najczęściej dostępna w formie umowy dodatkowej. Samo rozszerzenie zakresu ubezpieczenia nie wpływa znacząco na podstawową wysokość składki, chyba że umowa dodatkowa dotyczy np. drewnianej konstrukcji domu – wtedy składka może wzrosnąć nawet o 100 proc.

Które rozszerzenie będzie przydatne?

Przeglądając dowolną ofertę polisy mieszkaniowej można łatwo zauważyć dostępność kilku powtarzających się opcji dodatkowych, jak:

  • powódź,
  • kradzież z włamaniem,
  • OC w życiu prywatnym,
  • domowe assistance,
  • ubezpieczenie domu letniskowego.

Jeśli ubezpieczony nie posiada garażu czy altany, to wykupywanie takiej opcji dodatkowej mija się z celem. Dlatego dobór rozszerzeń należy weryfikować pod kątem własnych preferencji, rodzaju posiadanego majątku, a w końcu środków finansowych przeznaczonych na zakup polisy.

Warto też pamiętać o wyłączeniach odpowiedzialności, które stanowią przedłużenie uprawnień ubezpieczyciela. Gdy klient zakupi np. opcję kradzieży, to musi pamiętać, że otrzyma sumę odszkodowania w ramach polisy pod warunkiem, że ubezpieczona nieruchomość posiada widoczne ślady włamania.

Niewątpliwie tanie ubezpieczenie mieszkania znajdziesz na ubezpieczeniaonline.pl, o ile świadomie i bez pośpiechu wybierzesz te składniki polisy, dzięki którym domowy budżet ocaleje nawet po najdotkliwszej szkodzie. Najdroższa polisa nie zawsze okaże jest spełniać oczekiwania, więc dobrze, jeśli będziesz kierować się zasadą kupowania polis w tych towarzystwach, które w danych ubezpieczeniach są wyspecjalizowane.

 

Reklama