Jesteś tutaj

Turystyczna Trzcianka

Gmina Trzcianka leży w północno-zachodniej części Wielkopolski na pograniczu Pojezierza Wałeckiego i Pradoliny Noteckiej. Tereny gminy są zróżnicowane pod względem krajobrazowym. Ponad 50% jej powierzchni zajmują bogate w runo leśne, lasy. Najpiękniejsze krajobrazowo tereny znajdują się w okolicach Doliny Noteci oraz kompleksów leśnych w Puszczy nad Drawą, zaliczanych do obszarów Natura 2000.
Istotnym elementem krajobrazu są także jeziora – Straduń oraz Długie zwane Logo, Sarcze i Okunie. Charakteryzują się czystymi wodami i wykorzystywane są dla celów rekreacyjnych. Trzcianka stawia na aktywny wypoczynek. Liczne jeziora są zatem doskonałą bazą do uprawiania kajakarstwa, żeglarstwa i sportów motorowodnych. Trzy, w pełni strzeżone, kąpieliska i czyste, przestronne plaże zapewniają wypoczywającym bezpieczeństwo oraz świetną wakacyjną rozrywkę. W przerwie między aktywnościami można się posilić w przyjeziornej bazie gastronomicznej.

Gmina Trzcianka to także raj dla wędkarzy, którzy w spokojnych okolicznościach przyrody mogą oddawać się swojej pasji.
Wodny krajobraz gminy dopełniają stawy gospodarstw rybackich. Olbrzymia przestrzeń, piękne widoki i urozmaicone walory przyrodnicze. Gospodarstwa rybackie zajmują się przede wszystkim produkcją najwyższej jakości ryb pod względem biologicznym i smakowym z zachowaniem wszelkich standardów higienicznych i ochrony środowiska naturalnego.

Ciekawym turystycznie miejscem jest pierwszy w Polsce Park Ryb Słodkowodnych, który powstał na terenach rekreacyjnych Trzcianki, nad jeziorem Sarcze, przy drodze wojewódzkiej 178 (Poznań – Kołobrzeg). Jest to jeden z elementów projektu Nadnoteckiej Grupy Rybackiej pn. „Wody pełne ryb – powstanie Parku Ryb Słodkowodnych”.
Trzcianka posiada bogatą i nowoczesną bazę sportową. Kompleksy boisk przy jeziorze Sarcze, oraz Szkole Podstawowej Nr 2 w Trzciance charakteryzują się najwyższym standardem i są miejscem wielu imprez sportowych.

Gmina Trzcianka składa się z 20 sołectw, w których mieszkają niezwykle życzliwi ludzie, pamiętający o kultywowaniu staropolskiej tradycji, z powodzeniem łącząc ją z nowoczesnością. Warto się tu zatrzymać na dłużej, korzystając z usług licznych gospodarstwach agroturystycznych. Wybrać się w przejażdżkę konną, objechać gminę rowerem, skorzystać z licznych tras pieszych i nordic walking, podziwiając przy okazji malownicze krajobrazy i piękne historyczne zabytki. Warto wybrać się w okolice Smolarni, nad Bukówkę, gdzie znajduje się ścieżka przyrodnicza z 500-letnim dębem „Wojtek”.

Trzcianka. Trudno wymówić, łatwo polubić!
___________
Materiał współfinansowany przez Unię Europejska ze środków Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego w ramach Programu Operacyjnego „Rybactwo i Morze”

Materiał filmowy wraz z opisem pochodzi z YouTubowego kanału "Miasto i Gmina Trzcianka"
 

Reklama