Jesteś tutaj

Życie za granicą - strategie polskich emigrantów

Flaga

Przystąpienie Polski do Unii Europejskiej bez wątpienia przyczyniło się do masowej skali wyjazdów naszych rodaków za granicę. O ile do tej pory przeważały wyjazdy o charakterze sezonowym, o tyle po roku 2004 i otwarciu granic coraz więcej osób decydowało się na dłuższy pobyt poza Polską.

W efekcie znaczna część z nich właśnie za granicami Polski ułożyła sobie życie, przez co zamiar powrotu do ojczystego kraju zaczął się coraz bardziej oddalać, a w niektórych przypadkach zupełnie zaniknął.

Czego szukamy na emigracji?

Obecnie szacuje się, że na emigracji żyje ponad 2,5 miliona Polaków, a kolejne 4 miliony poważnie zastanawiają się nad pójściem w ich ślady. Polacy decydują się na wyjazd głównie ze względów finansowych. Pragnienie lepszego życia, większych zarobków, możliwości kariery - to przeważające czynniki, które nami kierują. Wiele osób decyduje się na ten krok także w trosce o przyszłość swojej rodziny. Los emigranta nie jest jednak tak prosty i przyjemny jak niektórzy się tego spodziewają. Dobre zarobki najczęściej wiążą się z ciężką, kilkunastogodzinną pracą, a uczucie wyobcowania i osamotnienia w tym nie pomaga. Jakie strategie przyjmują polscy emigranci aby ułatwić sobie życie za granicą?

Polonia na obczyźnie

Nierzadko można usłyszeć zarzut odnośnie braku chęci asymilacji ze strony Polaków przebywających za granicą. Znaczna część z nich wyjeżdża bowiem bez znajomości języka obcego. Co więcej, niektórzy nie wykazują nawet zamiaru nauki. Zapewne jest to spowodowane faktem, że polska mniejszość w wielu krajach stanowi liczną grupę. Wystarczy spojrzeć na przykład Wielkiej Brytanii, gdzie obecnie mieszka ponad 900 tysięcy naszych rodaków. Z tego powodu powstaje tam coraz więcej polskich sklepów, barów czy dyskotek, które cieszą się znaczną popularnością. Wydaje się zatem jakby Polacy w jakiś sposób próbowali chociaż w niewielkim stopniu przenieść część swojej kultury i upodobań na zagraniczny grunt. Czy jest to dobra strategia? Zapewne nie pomaga w rozwoju zawodowym, jednak sprawia, że nieco łatwiej jest odnaleźć się kolejnym wyjeżdżającym pokoleniom. Mimo to ogólna opinia o Polakach przebywających za granicą jest pozytywna. Uważani są za bardzo pracowitych i przede wszystkim wykwalifikowanych pracowników. Zdecydowana większość z nich twierdzi także, że nastąpi w końcu czas kiedy wrócą “do siebie”, do swojego kraju, rodziny i przyjaciół.

Jak najdalej od polskości

Nie brakuje oczywiście osób, które zaraz po wyjeździe zaczynają odcinać się od swoich polskich korzeni. Prawdopodobnie należą do mniejszości, jednak każdy z nas posiada zapewne znajomego, który już po kilku tygodniach spędzonych w innym kraju zaczął opowiadać o polskich emigrantach używając zaimka osobowego “oni”. Uwidacznia to chociażby sposób w jakim posługuje się językiem obcym. Nagle wszystkie statusy, posty, wiadomości przestają brzmieć polsko. Skąd takie zachowanie? Kosmopolityzm sprawia, że patriotyzm traci na wartości, obecnie sami możemy konstruować swoją tożsamość w oparciu o różne role społeczne jakie pełnimy. Dla niektórych polskość nie brzmi dumnie, ale raczej mało efektownie, stąd lepiej zastąpić ją enigmatycznym pojęciem obywatel świata.

koszulka

Powyższe rozważania sprowadzają się do jednego podstawowego pytania - czy można być patriotą za granicą? Historia pokazuje, że można więc nie trzeba tego chyba nikomu udowadniać. Okazanie dumy z bycia Polakiem nie jest trudne, nawet jeżeli mieszka się za granicą. Niezależnie czy będzie to Anglia, Norwegia, Belgia, Niemcy czy jeszcze inny kraj. Wspólna narodowość na obczyźnie to często nasz jedyny kapitał społeczny, z którego z pewnością warto skorzystać.

Źródło grafiki w tekście: http://koszulkowo.com/

 

Reklama