Jesteś tutaj

Podagra - choroba ludzi bogatych

Dna moczanowa to mało znana, bardzo bolesna choroba, inne jej nazwy to, artretyzm, skaza moczanowa, a podagra to pierwszy jej objaw. Choruje na nią tylko kilka procent populacji, nowoczesna medycyna nadal nie zna podłoża tej choroby i nie ma na nią skutecznego leku. Dotyczy ona całego organizmu i związana jest ze zbyt wysoką zawartością kwasu moczowego we krwi. Nazywana kiedyś "chorobą królów" lub "chorobą ludzi bogatych", nieleczona prowadzi do niebezpiecznych powikłań.

podagra

Dna moczanowa to choroba przewlekła i nieuleczalna. Wywołana przez zaburzenia przemiany materii, we krwi może rozpuścić się tylko określona ilość kwasu moczowego, jeżeli jego nadmiar dostaje się do naszego krwiobiegu, kwas zaczyna się krystalizować i atakować tkanki miękkie, nieukrwione, takie jak ścięgna i stawy.

Kryształki kwasu nazywane moczanami, są ostre i ranią tkankę, która próbuje je wchłonąć, wywołując w ten sposób stan zapalny.
Objawami są dotkliwe bóle i zniekształcenia stawów. Dna atakuje (w 50% przypadków) najpierw staw dużego palca u stopy – podagra, charakteryzuje się częstymi nawrotami ostrego zapalenia stawów oraz gorącym obrzękiem, bardzo wrażliwym na dotyk.
W przypadku niedoleczenia zwiększa się częstotliwość ataków choroby oraz każdy kolejny napad obejmuje większą ilość stawów, co w skutku prowadzi do trwałego uszkodzenia narządów ruchu, tworzy również guzki dnawe w tkankach miękkich (tkanki otaczają torbielami kryształki), a z czasem także zajmują narządy wewnętrzne takie jak nerki oraz otaczają mięsień serca, prowadząc do choroby wieńcowej, zaburzeń rytmu i miażdżycy.

Końcowym produktem przemian związków purynowych jest kwas moczowy. Związki te pojawiają się w organizmie na dwa sposoby, trafiają do nas z pożywieniem przez układ pokarmowy oraz powstają podczas rozpadu komórek naszego organizmu.
Kwas moczowy wydalany jest z organizmu również dwoma sposobami: przez mocz (75%) i stolec (25%). Więc w sytuacji, gdy przesadzimy z dostawą puryn, nadmiar kwasu nie rozpuści się we krwi.

Podagra przyczyny

Przyczyną choroby jest już wcześniej wspomniany kwas moczowy. Odpowiadają za to najczęściej trzy czynniki:
-obciążenie genetyczne, czyli geny sprzyjające podagrze,
-inne choroby - podagra pojawia się w następstwie różnych chorób,
-niewłaściwy styl życia.

Pierwszy czynnik spowodowany jest wadą genetyczną enzymów. Z niewiadomych przyczyn organizm produkuje za dużo kwasu moczowego. Wtedy nieważny jest styl życia, choroba postępuje, są to niezwykle rzadkie przypadki, mniej niż jeden procent populacji jest obciążony taką wadą.

W drugiej sytuacji dna może wystąpić po przewlekłej chorobie nerek lub po przebytej białaczce czy napromieniowaniu, również może towarzyszyć np: otyłości brzusznej, nadwadze, nadciśnieniu tętniczemu.

W trzecim czynniku decydująca jest zła dieta i brak ruchu, czyli zależy to tylko i wyłącznie od Ciebie. Głównymi przyczynami występowania dny moczanowej, w tym przypadku, jest spożywanie zbyt małej ilości kalorii dziennie, głodówka, nadużywanie alkoholu i nadmierne objadanie się. Stosowanie leków odwadniających, również może mieć duży wpływ na wywołanie choroby.

Podagra objawy

Pierwszym objawem choroby jest ostry ból tylko jednego stawu.
-paluch – podagra,
-kciuk, nadgarstek, łokieć – chiragra,
-kolana – gonagra,
-bark – omagra,
-kręgosłup – rachidagra.

Choroba może rozwijać się nawet kilkanaście lat bez żadnych dolegliwości. Można ją zdiagnozować przez badanie krwi, w której znajduje się podwyższone stężenie kwasu moczowego, ale zazwyczaj nikt zdrowy nie bada się na takie schorzenia.
Podwyższone stężenie kwasu moczowego zwane jest hiperurykemią, taki stan określamy tym mianem, kiedy stężenie wynosi 7mg/dl.

Dna moczanowa daje o sobie znać dopiero przy pierwszym ataku, jest to ostry ból w stawie, który pojawia się zazwyczaj w nocy lub wcześnie rano, kiedy temperatura ciała się obniża. Ból narasta falami i jest z dnia na dzień coraz bardziej dotkliwy, chory staw jest zaczerwieniony, obrzęknięty a skóra na nim jest napięta i błyszcząca.
Po kilku dniach lub tygodniach ból staje się nie do zniesienia.
Chorzy, opowiadając o ataku, mówią, że nawet dotyk prześcieradła, potrafi być bolesny.
Inne objawy charakterystyczne dla podagry są grypopodobne, występuje wysoka temperatura czy dreszcze. Każdy kolejny atak choroby trwa coraz dłużej, a przerwy między atakami są coraz krótsze.

Podagra dieta, diagnostyka i leczenie

Wstępną diagnozę stawia się na podstawie wywiadu z chorym, a następnie przeprowadza się badanie, określające poziom kwasu moczowego w krwi. Artretyzm jest nieuleczalny. Można tylko złagodzić występowanie objawów.

Najczęściej stosowane jest leczenie objawowe, które polega na wprowadzeniu odpowiedniej diety ubogiej w tłuszcze i białka oraz na całkowitym zrezygnowaniu z alkoholu, szczególnie niebezpieczne jest piwo i wódka. Kiedy podagra jest już w zaawansowanym stadium, zaleca się rehabilitację i leczenie ortopedyczne, by przywrócić naturalny kształt kończyny. Chory nie powinien przebywać w niskich temperaturach, narażać się na wysiłek fizyczny. Utrzymanie odpowiedniej masy ciała jest w tym przypadku równie ważne. Profilaktycznie stosuje się leki obniżające stężenie kwasu moczowego we krwi, jak i przeciwzapalne. W przypadku nagłego ataku pacjentowi podaje się leki zawierające kolchicynę lub sterydowe.

Co jeść i robić, żeby złagodzić objawy?

Przede wszystkim należy dobrze nawadniać swój organizm, wypijanie około 2 litrów wody dziennie, powinno wystarczyć, pomoże to w szybszym oczyszczaniu nerek. Można pić herbatę, ponieważ puryny zawarte w tym napoju nie są rozkładane do kwasu moczowego. Wędliny należy zamienić na sery żółte i twarogi, pomimo tego, że są tłustsze. Dzienna ilość wędlin i mięsa nie powinna przekraczać 100 gram. Mięso takie jak wołowina, drób (koniecznie tylko chude) należy gotować w dużej ilości wody i by wypłukać z nich jak najwięcej puryn, wywar należy odlewać. Ziemniaki zapiekane w folii są znacznie zdrowsze od gotowanych, do diety należy również dodać więcej produktów roślinnych: świeżych owoców, niektórych warzyw. Ograniczenie ilości soli również pomoże w walce z chorobą, gdyż sól zatrzymuje wodę w organizmie i podnosi ciśnienie tętnicze krwi. Orzechy i grzyby zawierają dużą ilość puryn, ale nie podwyższają one stężenia kwasu moczowego we krwi. Do słodzenia herbaty, jeżeli nie damy rady pić gorzkiej, najlepiej użyć czegoś innego niż zwykły cukier, dobrym zamiennikiem jest słodzik. Produkty, takie jak ksylitol mogą zaszkodzić przy artretyzmie.

Podagra "choroba ludzi bogatych"

Dna moczanowa to bardzo stara choroba. Chorowali na nią między innymi, Leonardo da Vinci, Isaac Newton, Ludwig van Beethoven, Aleksander Wielki, Michał Anioł, Karol Wielki, Winston Churchill, król Zygmunt III Waza, Stanisław August Poniatowski i wiele innych słynnych osób. Nawet Mikołaj Rej wspominał o dnie w „Żywocie człowieka poczciwego”. Napisał, że szlachta cierpi na dnę, bo spożywa zbyt wiele pokarmów. Pierwsza wzmianka o tej chorobie zawiera opis artretyzmu palucha stopy i pochodzi z Egiptu 2600 roku przed naszą erą.

Więcej na temat objawów podagry przeczytasz na stronie http://www.podagra.net.pl/informacje/objawy-podagry/

 

Reklama