Jesteś tutaj

Finalna koncepcja basenu?

Obrazek użytkownika Tomek
Wysłane przez Tomek w pt., 14/04/2017 - 14:54
Koncepcja basenu w Trzciance

Na stronie trzcianeckiego urzędu miasta pojawiła się koncepcja basenu w Trzciance: http://www.trzcianka.pl/news/koncepcja-basenu-w-trzciance

Pytanie tylko, pod jaki adres można kierować ewentualne uwagi do tego projektu?

Mam wrażenie że burmistrz i rada nie starają się nawet podjąć dyskusji na temat tej koncepcji, dziwne też że nikt nie rozmawia o tym co najważniejsze czyli jaki będzie koszt basenu według tej koncepcji? I jakie będą koszty eksploatacji basenu o takiej powierzchni, funkcjach i bryle. Czekamy w mieście 20 lat na ten basen, nie pali się z budową aż tak żeby przemilczec koncepcje i nie zadać sobie pytanie czy basen za 18mln jest Trzciance potrzebny? Czy raczej warto zbudować np obiekt za 10-11mln który będzie lepiej dopasowany do naszego budżetu i będzie mniej kosztować jego utrzymanie, co o tym sądzicie? Zacznijmy dyskusje

Sama koncepcja dość fajna - taki mini aquapark. Bezsensowna moim zdaniem jest tylko ta restauracyjka. Wystarczą 2 automaty wendingowe.

Kto tam będzie siedział i jadł hot-dogi z mikrofali? ;D  W hali też jest takie miejsce wydzielone i nikt tego nie prowadzi, nie korzysta. Na duże imprezy (o ile takie w ogóle będą na tym basenie) zawsze można zamówić catering i na parkingu postawić budkę z jedzeniem. 

Pomijam już sam fakt błędnej lokalizacji... Nie ma możliwości dla potencjalnej rozbudowy, lepszego zagodpodarowania otoczenia, czy chociażby zwiększenia ilości miejsc parkingowych. Budowanie basenu w tym miejscu to głupota, ale cóż... ja o tym nie decyduje.  

odnośnie lokalizacji - moim skromnym zdaniem to dobra lokalizacja, jeśli nie najlepsza z rozważanych. Mając na uwadzę przyjęty rozmach przy budowie basenu trudno znaleźć dodatkowe funkcje które można by dobudować do takiego obiektu. Lodowisko? trudno o rentowność takiego obiektu - przykładem jest Piła, która wkrótce (jeśli nie już) likwiduje swoje lodowisko przy aquaparku. Na plus przyjętej lokalizacji - centrum miasta, dobra komunikacja, spacerowy dostęp z z wielu szkół, a także największego osiedla Słowackiego, a parking samochodowy przy pływalni będzie służyć w dni powszednie jako dodatkowe miejsca parkingowe w centrum, więc same zalety. Weekendowo i wieczorem miejsca będą służyć korzystającym z pływalni.

Argument odnośnie lokalu gastronomicznego wydaje się być słuszny - przykładem tutaj jest przytoczona hala, w której brakuje chętnych na prowadzenie takiej działalności. Racjonalnie kalkulując to budowa powierzchni 28 m2 lokalu gastronomicznego to około 100 tyś. złotych dodatkowych nakładów inwestycyjnych (licząc skromne 3500 zł za m2 gotowego pomieszczenia)

Zgadzam się z jogibabu. 

Często "bywam" w Urzędzie lub na sesjach rady i najśmieszniejsze jest dla mnie to, że do teraz pojawiają się ludzie którzy mimo już udostępnionej koncepcji zadają pytanie : "To gdzie ma być ta pływalnia ? " . Pól biedy gdyby były to osoby kompletnie nieinteresujący się losem gminy ale... no właśnie... 

Obserwując inne gminy, które budują tego typu obiekty mam wrażenie, że MY raczej budujemy kolejną ocynkownię , jakieś składowisko materiałów radioaktywnych albo inną nie chcianą przez mieszkańców inwestycję bojąc się, że przyjdzie zmierzyć się z masą ludzką blokującą inwestycję…

U nas naprawdę stanęło to na głowie ! – Myślę, że nawet nie trzeba wskazywać palcem osób którym można podziękować za tą sytuację…

Ludzie nie wiedzą gdzie ma być, jak ma wyglądać …Urząd postawił na profil FB, który raczej sprawdza się przy organizacji eventów lub pochwaleniem się osiągnięciami typu "chodniczek-trawniczek" a nie gdy chodzi o inwestycje ( gdyby się sprawdziło to pod informacjmi nie byłoby wpisów "gdzie")  – dobrze, że jest jeszcze TV Lokalna,  Trzcianka.info… prasa raczej leży.  

18 a nawet 20 mln ? prawie 2 mln kosztów rocznych ? - bo ktoś ma wizję piętrowej pływalni ? bo przecież jak już ma być to miejmy coś czego nie mają inni, bo przecież będą do nas przyjeżdżać...moim jednak zdaniem jak pójdziemy tą drogą to jedyne osoby, które przyjadą do NAS na pływalnię spoza powiatu to będą przyszłości komornicy licytujący majątek gminy! 

Koniec Bajek…

  

Parafrazując znanego dziennikarza:  czas zacząć mówić jak jest... bez zbędnych ogródek bo jeszcze nigdy Trzcianka nie była tak blisko pływalni...i jeszcze nigdy nie byliśmy od niej tak daleko.

Dlatego musicie oglądać poniedziałkową TVLokalną ... po programie wrócimy do dyskusji! 

Tylko gdzie ją oglądać jak pół miasta jej nie ma, w gminie nikt, a w necie nie puszczają? Co tydzień się gdzieś błąkać? Nawet reklam w niej szkoda dawać bo bardzo ograniczony zasięg.

Moje zdanie jest takie. Burmistrz wykazywał bardzo dużą niechęć do pomysłu budowy basenu. Widząc jaki jest odzew na akcję popierających wpadł na pomysł podwyższenia standardu co skutkuje podniesieniem kosztów a w rezultacie wykazanie, że nas na taką inwestycję nie stać.

zgadzam się z tym zdaniem, co niestety nie można nazwać inaczej niż rażącą niegospodarnością w przygotowaniu inwestycji. Odnoszę wrażenie że burmistrz i radni z jego obozu bezkrytycznie wrzucają do projektu wszystko czego ludzie zażyczą zupełnie nie biorąc pod uwagę limitu wartości inwestycji czy kosztów późniejszej eksploatacji. Dla przykładu koszt ruchomego dna, które ma być w głównej niecce basenu to kwota z zakresu od 0,75 do nawet 1,0 mln złotych, czy potrzebna jest nam taka funkcjonalność? czy ktoś sporządził kalkulację jakie korzyści przyniesie montaż ruchomego dna? nie mały problem stanowi też należyty serwis i utrzymanie w czystości całego mechanizmu takiego systemu. Podobny efekt można uzyskać montując stałą podłogę na jednym torze jak np. na pływalni COS w Wałczu, funkcja nauki pływania zachowana, koszt zapewne znacznie mniejszy.

Burmistrz jawnie nie chce budować tej pływalni, mam wrażenie że z radością przyjmuje każdą wiadomość o rosnących kosztach inwestycji, nie próbując nawet trzymać w ryzach planowanych nakładów inwestycyjnych, co doprowadzi nas albo do kompletnego wysadzenia planu budowy, kiedy okaże się że inwestycja ma kosztować 18 mln albo, co jeszcze gorsze, do przeforsowania budowy basenu (co jest możliwe biorąc pod uwagę jak duże jest poparcie mieszkańców) który zostanie zaprojektowany tak niegospodarnie, że faktycznie będzie kamieniem u szyi budżetu miasta i gminy na długie długie lata

Prosty rachunek - 1 m2 powierzchni obiektu basenowego to koszt inwestycyjny około 5000 zł. Warto spojrzeć na projekt koncepcyjny przez pryzmat takiego wskaźnika - dla przykładu koszt budowy widowni to około 330 tyś. złotych, pytanie jak często będzie używana ta przestrzeń? czy nie wystarczy np. możliwość swobodnej obserwacji lustra wody ze strony hallu (tutaj ma być przeszklenie od podłogi po sufit) i te 64 miejsca które są usytuowane wzdłuż ściany zewnętrznej przy basenie? alternatywnie zawsze mozna wprowadzić rozkładane krzesła na okoliczność np. zawodów międzyszkolnych - które będą się odbywać hmm, 2 razy w roku?

Co o tym myślicie? warto żeby TVL zaangażowała się w dyskusję o tej koncepcji, i to nie tylko poprzez bierne wysłuchanie wypowiedzi burmistrza i radnych, ale przez krytyczne spojrzenie i zadawanie pytań jak tutaj na forum, dążących do racjonalizacji wydatków

Strony

 

Reklama