Jesteś tutaj

Trzcianka przeciw mauzoleum!

Obrazek użytkownika maciek
Wysłane przez maciek w czw., 25/08/2016 - 18:31

Plan wydarzenia :

14 00 Msza Św. w intencji ofiar sowieckiego totalitaryzmu.

15 00 Rozpoczęcie manifestacji przed mauzoleum żołnierzy sowieckich.

Zapraszamy!

           Mam nieco wątpliwości...

           Tytułowe "Trzcianka przeciw mauzoleum" jest moim zdaniem zbyt daleko idącą sugestią... Zdaniem wielu mieszkańców Trzcianki mauzoleum nie jest niemile widzianą budowlą. Często wręcz przeciwnie.... Również nie brak określeń "...a komu to przeszkadza, niech sobie stoi".

              Pisałem wielokrotnie, iż w tym temacie dobrym posunięciem byłoby przeprowadzenie referendum.

              Zupełnie inną sprawą są symbole, które moim zdaniem nie muszą górować nad placem...

              Chętnie wezmę udział we mszy w intencji ofiar totalitaryzmu, co nie znaczy, że jestem przeciw mauzoleum. To bardzo charakterystyczna budowla.Nieczęsto już spotykana na "ziemiach odzyskanych". Historii nie trzeba fałszować.... ani się jej wstydzić.

Oczywiście, że tytułowe "Trzcianka przeciw mauzoleum" - to oczywista nadinterpretacja.

Jaka "Trzcianka"? Chyba raczej garstka lokalnych wichrzycieli.

Moim zdaniem pomnik powinien pozostać. Ci ludzie tutaj  p o l e g l i  (nie mylić ze zginęli - jak robi to PiS) i należy im się pamięć. 

Msza święta + manifestacja. Czy Kościół Katolicki wzywa do nienawiści?

 

Skoro tak zależy Ci na upamietnianiu poległych, może najpierw upamietnijmy poległych Naszych zołnierzy, sybiraków patriotów zamęczonych w łagrach, stalinowskich więzieniach. W jakim kraju upamietnia sie okupantów??? (nie mylić z pochówkiem poległych na cmentarzu) a może armia sowiecka nie była okupantem? a może poprostu ktoś chce trwale zniekształcić historię? - Czy nie mamy w Polsce prawdziwych narodowych bohaterów godnych upamietniania? czy poprostu nie chcemy ich upamiętniać... Sowietyzacja była skrzetnie zaplanowanym depolonizacyjnym działaniem Stalina, wielu do dzisiaj hołduje "nowej" historii  stworzonej na bazie "czterech pancernych"  właśnie po takich liberalnych postach możemy to zaobserwować również w  Trzciance...czyżby spadła jakość lekcji historii w waszych szkołach?, - zapomniałem... dzisiaj historii w szkołach jest tyle co "kot napłakał" i chyba  z tego taki efekt...tak  - Panie Frant rzeczywiście historii nie trzeba fałszować...a tą zafałszowaną należy przywrócić do prawdy.

           Napisałeś greg: „ ...a tą zafałszowaną należy przywrócić do prawdy.” Nie wydaje mi się aby historia dotycząca trzcianeckiego mauzoleum była zafałszowana… Leżą tam żołnierze, którzy niekoniecznie ze swojej woli znaleźli się na tym terenie. Prawdą też jest, że sporo mieszkańców chce pozostawienia mauzoleum na miejscu, tak jak obecnie jest. Na dowód tego przytaczam maila jakiego dostałem.

            …Wystarczy przejść pieszo ze Świnoujścia do Albecku (Niemcy) i zobaczyć na własne oczy większy obiekt niż trzcianecki i to bez śladów po sprayu i nie pachnie tam moczem. A myślę, że Niemcy mają również powodów wiele żeby nie kochać Rosjan. Nie dziwmy się, że w Rosji likwidują polskie cmentarze pozdrawiam

         Są także wątpliwości podnoszone przez dyskutantów, że miejsce umarłych jest na cmentarzu i nie sposób nie brać tego pod uwagę.

           Dla nas najważniejszym powinno być, czego chcą mieszkańcy, gdyż to my tu mieszkamy i ta sprawa żywotnie nas dotyczy.

           Argumenty których używasz greg są jedynie prowokujące i konfrontacyjne. Grupa osób podpisująca się „Trzcianeccy Patrioci” próbuje „na duś” przeforsować swoje zdanie. Podobnie było przy nadaniu nazwy Rondo im. Żołnierzy Wyklętych. Była doskonała okazja na upamiętnienie lokalnego patrioty lub kogoś zasłużonego dla lokalnej społeczności, bądź jak proponowałem neutralnie nazwać wspomniane rondo.

             Stało się jak się stało. Wmanipulowani w wielką politykę z nazwą niekoniecznie przynoszącą chlubę ze względu na wątpliwości towarzyszące żołnierzom wyklętym…

           Kolejny więc raz ktoś chce rozgrywać rękami młodych ludzi swoje gierki, niekoniecznie sprzyjające lokalnej społeczności.

          Powtórzę, naprawdę spora część mieszkańców chce pozostawienia mauzoleum na dotychczasowym miejscu. Potwierdzają to także sondy uliczne przeprowadzane swego czasu przez TVL Prawdopodobnie nasze lokalne władze zdają sobie z tego sprawę, dlatego referendum byłoby im nie na rękę. Wszelkie spotkania w tym temacie z uwagi na dość określone stanowisko władzy są niemiarodajne. Nasza demokracja nie jest na tyle okrzepła, a obecne zawirowania w wielkiej polityce nie pozwalają na szczere prezentowanie swoich poglądów….

przyznam co rzadko Ci mi się zdaża :) masz rację. W Albecku stoi i z tego co ustaliłem na dzień wczorajszy nikt nie chce burzyć , ba nawet przenosić bliźniaczego mauzoleum.

https://scontent-waw1-1.xx.fbcdn.net/v/t1.0-0/p206x206/1016249_593105374043329_1530114112_n.jpg?oh=ab453ed4ab56e1abfd8f8eabffaa59e4&oe=583E13AB

Macieku znany mi z nazwiska:) Symbole powinno się usunąć. Ale cmentarza nie ruszajcie. No chyba,że będzie zgoda na ekshumację.

                 Nie wysłałeś maila? To ci nowina... Takiego wydarzenia nie sposób przeoczyć.

                Twoje śmieci nie są miarodajnym źródłem wiedzy, wyobraź sobie że inni mieszkańcy interesują się dziejami Trzcianki i nie przechwalają się ani nie wymuszają na muzeum kupowania ich zbiorów. Poprzez koneksje które Twoim politycznym mocodawcom wyszło bokiem zadawanie się z Tobą...

Szczerze to mało mnie obchodzi co robi w tych sprawach Austria. Bardzo obchodzi mnie natomiast co robi Polska. A wg. mnie w mieście gdzie po wojnnie ludzie walczyli z czerwonymi w centrum miasta nie może być mauzoleum(oczywiście jestem za przeniesieniem szczątków na cmentarz) , są też jeszcze inne argumenty.

 Pozdrawiam!

Przenieśmy szczątki na cmentarz - bo tam ich miejsce. Z mauzoleum zerwijmy wszystkie haniebne symbole okupanta i wtedy możemy sobie to mauzoleum zostawić. Każdemu kto o mnie przyjedzie będę mówił, że kiedyś tu byli Grecy i sobie z nudów lajsneli.

Strony

 

Reklama