Jesteś tutaj

Budżet Obywatelski

Obrazek użytkownika Tomek
Wysłane przez Tomek w śr., 15/08/2018 - 08:31

Budżet Obywatelski nazywany również Budżetem Partycypacyjnym, to proces decyzyjny, w ramach którego mieszkańcy miasta tworzą budżet swojego miasta, tym samym współdecydując o wydawaniu publicznych pieniędzy na wybrane przez siebie inwestycje.

Prezentacja przygotowana przez Pracownię Badań i Innowacji Społecznych "Stocznia".

Standardy Budżetu Partycypacyjnego from FISE on Vimeo.

Czy Trzcianka doczeka się także budżetu obywatelskiego? A jeśli TAK ... To jakie projekty powinny być sfinansowane z Budżetu Obywatelskiego?

Dziwne. Inne gminy taki fundusz wprowadziły dawno. Nasz radny obudził się teraz, przed wyborami. Dzisiaj, w skrzynce, znalazłem ulotkę o konsultacjach. Dlaczego burmistrz, który ma za zadanie dbać o gminę, wydaje gminne pieniądze na jakieś fantazje. Do tego nierealne fantazje. Czy to nie jest czasami też sposób na robienie kampanii za nasze pieniądze?

Z tego co pamiętam to obecny włodarz, nawet nie chce słyszeć o tym by to mieszkańcy mieli by decydować o losie pieniędzy z lokalnych podatków.

Czym jest budżet obywatelski?
To wydzielona część budżetu gminy Trzcianka, o której przeznaczeniu zdecydują w głosowaniu mieszkańcy. W tym roku do rozdysponowania jest 321 770 zł, przy czym połowa środków kierowana jest na obszary wiejskie, a pozostałe na projekty miejskie. Pojedynczy projekt nie może przekroczyć 50% środków na dany obszar, czyli 80 44,50 zł i musi dotyczyć: zadań własnych gminy, realizowanych na mieniu gminy oraz zgodnie z planem zagospodarowania przestrzennego.

Co daje udział w konsultacjach społecznych?
Masz możliwość bezpośredniego decydowania o tym, na co zostaną przeznaczone środki z budżetu gminy. Masz realną szansę zrealizować własne pomysły oraz zmienić wizerunek Twojego otoczenia. To Twój wkład w rozwój gminy.

http://www.trzcianka.pl/news/przedstaw-sw%C3%B3j-pomys%C5%82-do-bud%C5%B...

16 września odbędzie się ogłoszenie zgłoszonych projektów na budżet obywatelski... i będzie można na nie głosować!
Osobiście zachęcam do pochylenia się nad projektem - "Plac zabaw nad Rzeczną".

Ponieważ na trzcianeckim "zatorzu" jest tylko jeden plac zabaw dla dzieci, na którym brakuje atrakcji/sprzętów dla dzieciaków. Teren jest ogrodzony jednak trzeba około 30 tys. żeby plac doposażyć ...

 

Reklama